Akou krajinou by bolo Rusko bez jeho renty – bez ropy, plynu a nerastov?

Existujú krajiny, ktoré si svoje bohatstvo vytvárajú vlastnou námahou, svojim úsilím … a teda svojou hlavou a svojimi rukami … a potom existujú také krajiny, ktoré ho len jednoducho vyťahujú zo zeme … bez práce, bez námahy, bez rozvíjania svojich schopností … a teda sa takpovediac len tak „vezú zadarmo“ …

Rozdiel medzi nimi nie je len ekonomický, ale hlavne civilizačný. Otázka aké by bolo Rusko bez príjmov z exportu ropy, plynu a nerastných surovín preto nie je len hypotetickou hrou – ale je to sonda do samotnej podstaty jeho moci.

Renta namiesto práce

Surovinová renta je zvláštny druh príjmu. Nevzniká z kreativity, ani zo vzdelania, ani z nových objavov, nových technológií, spolupráce, dôvery a ani z kvality medziľudských vzťahov. Vzniká z geológie a náhody … alebo inak povedané je „od Boha“. Štát ktorý z nej žije si zvykne, že nemusí počúvať občana – stačí mu len ho „kŕmiť lyžičkou“ … a má od neho pokoj ☹

Bez ropy a plynu by Rusko nebolo „energetickou veľmocou“, ale len rozsiahlym – pusto – prázdnym priestorom s nízkou produktivitou, slabou infraštruktúrou a chronickým nedostatkom kapitálu. Zrazu by sa ukázalo, že veľkosť na mape nemusí znamenať nič, že nemôže  nahradiť kvalitu spoločnosti.

Keď štát nepotrebuje občana

Ropa a plyn robia jednu zásadnú vec: oddeľujú moc od ľudí. Štát, ktorý nežije z daní, ale z exportu surovín, nemusí s občanom viesť dialóg. Nemusí ho presviedčať a ani mu nič vysvetľovať … a teda ani ho rešpektovať … stačí mu ho len ovládať, alebo ho „len“ potláčať.

Bez surovinovej renty by ruský štát musel vyberať dane. A dane znamenajú otázky, zodpovednosť, znamenajú potrebu legitimity. Autokratický model, aký dnes poznáme v Rusku by bez tohto finančného kyslíka jednoducho skolaboval … alebo by sa musel urýchlene pretransformovať na niečo celkom iné … a to zrejme na demokraciu … ach, ach, „hrôza na to čo len pomyslieť“

Impérium ako náhrada identity

Ruská agresivita navonok nie je prejavom sily, ale len náhradou za vnútorné prázdno, za jeho vnútorný deficit. Keď Rusko nedokáže ponúknuť občanom dôstojný život, zmysel a ani životnú perspektívu, ponúkne im len mýtus … veď ten je „zadarmo“ … o jeho veľkosti, o jeho obkľúčení akýmisi zlými silami … a potom ešte o akomsi jeho „historickom poslaní“ … o šírení komunizmu – kedysi … a momentálne o „oslobodení Ukrajiny od akýchsi zlých nacistov“ … o jej „denacifikácii“ ☹

Surovinové bohatstvo tento mýtus financuje. Platí armádu, propagandu a aj lojalitu elít. Bez neho by sa toto imperiálne gesto stalo len prázdnym divadlom bez kulís. Rusko by nemalo zdroje na vojny, na vydieranie a ani na kupovanie si vplyvu v zahraničí. Ostala by mu len jeho vlastná realita … alebo inak povedané „len jeho holý zadok“ … a ihneď by sa ukázalo, že „cár je nahý“ … ☹

Svet bez ruského vydierania

Bez ropy a plynu by Rusko nebolo nepostrádateľným dodávateľom a teda ani žiadnym geopolitickým strašiakom. Nemohlo by používať energiu ako zbraň a teda ani si vynucovať rešpekt strachom. Muselo by ponúknuť niečo celkom iné: a to spoluprácu, obchod, kultúru … čiže niečo čo je skutočne zmysluplné …

Lenže práve to sú oblasti, v ktorých sa nedá vládnuť zhora, tam totiž funguje len dôvera a rovnocennosť … a pre krajinu vychovanú v hierarchii a podriadenosti by to bola bolestivá zmena.

Kliatba bohatstva

Paradoxne, absencia surovín by mohla byť pre ruskú spoločnosť oslobodzujúca … zobrala by elitám nástroj, ktorým si kupujú moc … a prinútila by štát obrátiť sa k jeho vlastným občanom, takže menej impéria by tam znamenalo aj viac šancí na normálnosť.

Nie je to isté, ale je to možné že Rusko bez ropy a plynu by bolo chudobnejšie – ale zároveň ľudskejšie, menej nebezpečné pre svet a menej toxické pre jeho vlastných občanov.

Záver

Rusko dnes nie je tým čím je preto, že má ropu a plyn … je tým, čím je pretože sa na ne spolieha namiesto práce na sebe samom. Kým bude bohatstvo vyťahovať zo zeme, nebude ho musieť budovať medzi ľuďmi. A práve v tom spočíva jeho najhlbší problém – nie geopolitický, ale ten morálny.

Prečo niektorí Slováci nadávajú na EÚ? Nehľadajme za tým politiku, ale len „obyčajnú“ zlú výchovu.

08.06.2026

Keď počúvame debaty o Európskej únii, neustále sa skloňujú tie isté frázy: Brusel nám diktuje, strácame suverenitu, sme len bábkami v rukách mocných atď. atď. … ☹ Politológovia analyzujú geopolitiku, sociológovia hovoria o ekonomických rozdieloch … ale skutočná príčina toho, prečo časť Slovákov vidí v EÚ úhlavného nepriateľa, neleží [...]

Generácia osamelých mužov: Tikajúca bomba, ktorú si málokto všíma.

05.06.2026

Žijeme v dobe maximálneho prepojenia, kde stačí pár kliknutí a sme v kontakte prakticky s celým svetom … napriek tomu sa ale v našej spoločnosti potichu rozrastá fenomén, ktorý má potenciál zásadne zmeniť politickú, sociálnu a aj demografickú mapu sveta, ide totiž o novú generáciu osamelých chlapcov a mladých mužov ☹ Zatiaľ čo v minulosti sa samota spájala [...]

Anatómia slovenského „realistu“: Keď sa hlúposť vydáva za zdravý rozum.

05.06.2026

Žijeme v dobe, kedy sa z okruhu cností vytratila intelektuálna pokora a nahradil ju len nový, hlučný fenomén – človek, ktorý sám seba s „nadsádzkou“ tituluje ako „Realista“ … alebo dokonca „Politológ“ 😊 … či „len obyčajný“ nositeľ „zdravého sedliackeho rozumu“ ☹ Stačí si otvoriť diskusie alebo samotnú sekciu blogov … a okamžite [...]

kaliňák

Slovensko a Chorvátsko podpísali obrannú dohodu. Záhreb má záujem o našu muníciu aj obrnené vozidlá

09.06.2026 10:50

Ministri Ivan Anušič a Robert Kaliňák v Záhrebe podpísali dohodu o obrannej spolupráci.

Ukrajina Kyjev uarus explózie Rusko

Ďalší ruský generál na odstrel? Pri Moskve explodovalo auto, zomrel vodič

09.06.2026 10:24

Nálož umiestnená pod sedadlom mala silu zodpovedajúcu 300 až 400 gramom trinitrotoluénu.

nrsr, parlament

Poslanci začali rokovanie novelou, ktorá rieši i opaľovanie v soláriách. Na programe je aj Gašpar

09.06.2026 09:54

Poslanci by mali následne pokračovať v rokovaní o ďalších návrhoch. Čaká ich aj hlasovanie o prediskutovaných bodoch.

trh, mileticova, trhovisko

Polícia vyšetruje napadnutie na Miletičovej, zverejnila aj fotku páchateľa

09.06.2026 09:38

Napadnutého museli operovať v nemocnici.