🌍 Tretia svetová vojna na obzore? ☹

1. Rusko: Nebezpečný blázon s imperiálnou mániou.

Invázia Ruska na Ukrajinu v roku 2022 nebola izolovanou udalosťou. Bol to otvorený útok na celý koncept medzinárodného poriadku. Rusko sa tým de facto vyčlenilo z civilizovaného sveta a postavilo sa do pozície štátu, ktorý preferuje násilie pred právom, klamstvo pred pravdou a chaos pred spolužitím.

Treba si to priznať bez ilúzií: Rusko dnes nepredstavuje racionálneho aktéra. Správa sa ako nebezpečný blázon, ktorý nehrá podľa pravidiel a ohrozuje všetkých okolo seba. Je to jadrová mocnosť vedená paranoidným režimom, ktorý rozumie len sile a slabosť vníma ako pozvánku na agresiu.

A ak ide oproti blázon s nožom, nevyjednáva sa – ale sa na to pripraví. Nielen zo strachu, ale hlavne zo zodpovednosti. Európa sa už nesmie spoliehať na racionalitu Moskvy, pretože „mráz prichádza z Kremľa“ , musí stavať na vlastnej odolnosti.

2. Čína: Totalita s úsmevom, ale rovnakým cieľom.

Zatiaľ čo Rusko pôsobí ako hlučný barbar, Čína je tichý stratég, ktorý hrá dlhú hru. No cieľ je rovnaký: získať globálnu dominanciu bez ohľadu na pravidlá civilizovaného sveta.

Čínske zbrojenie je najväčšie od druhej svetovej vojny. Investuje do armády, kybernetiky, vesmírnych síl aj hypersonických zbraní. Pripravuje sa na konflikt s USA, na možnú inváziu na Taiwan a zároveň ideologicky pripravuje vlastné obyvateľstvo na vojnu: cez propagandu, cenzúru a agresívny nacionalizmus.

Totalitné režimy sa podobajú v jednom: nekonečnou túžbou po kontrole a pohŕdaním slabosťou. Čína kombinuje technokratickú precíznosť s autoritárskym myslením. Je digitálnym despotom 21. storočia. A ten, kto sa na to nepripraví, sa stane jej obeťou.

Slobodný svet dnes čelí dvom hlavným silám: surovému násiliu Ruska a technokratickému útlaku Číny. Oba režimy zbroja – ale každý inak.

3. Technológie zmenili povahu vojny – ale nie jej brutalitu.

Dnešné vojenské konflikty už nepotrebujú zákopy ani fronty. Stačia drony, kybernetické útoky, satelity a manipulácia verejnej mienky. Vojna sa digitalizovala – ale ostala rovnako smrteľná.

Môže byť dokonca horšia: anonymnejšia, rýchlejšia, ťažšie zastaviteľná. Vojna dnes nevyžaduje súhlas – stačí apatia. A tú už sme dosiahli.

4. Západné zbrojenie: obrana, či zrkadlový reflex?

Západ reaguje na hrozby racionálne – zvyšovaním výdavkov na obranu, posilňovaním aliancií a vojenskou pomocou napadnutým krajinám. To všetko má logiku. Ale zároveň nás to vťahuje do logiky konfrontácie.

Zatiaľ čo sa pripravujeme na možný konflikt, zároveň znižujeme schopnosť zabrániť mu.

5. Spoločenská rezignácia ako kľúčový faktor.

Najzákernejší proces prebieha ticho: vo vnútri spoločností. Občania strácajú dôveru v inštitúcie, radikalizujú sa a podliehajú konšpiráciám. Demokracie sa oslabujú, autoritárske tendencie silnejú a toto všetko je súčasťou cesty k vojne

Výsledkom je spoločnosť, ktorá je psychologicky pripravená na konfrontáciu – nie na zmierenie. Vojna v tomto prostredí nevyzerá ako horor, ale ako „nevyhnutné riešenie“.

6. Spúšťač môže prísť kedykoľvek.

Konflikty veľkého rozsahu nezačínajú „veľkými udalosťami“. Často ich naštartuje relatívna maličkosť – vojenský omyl, atentát, lokálna eskalácia. V čase, keď sú vzťahy napäté a spoločnosti polarizované, môže byť akákoľvek iskra osudová.

A práve v takejto situácii sa dnes svet nachádza. Napätie rastie paralelne na viacerých miestach: vo východnej Európe, na Blízkom východe, v Indo-Pacifiku. Súbežné krízy zvyšujú pravdepodobnosť reťazovej reakcie.

👁️‍🗨️ Epilóg: Ľudstvo s technológiami bohov, ale správaním opíc

Ľudstvo je nepoučiteľné, preto sa jeho dejiny neustále opakujú. Ani v 21. storočí to nie je inak – len máme dokonalejšie zbrane a slabšiu pamäť.

Technologicky sme dospeli. Mravne nie.
A preto hrozí, že si opäť siahneme na dno – vlastnými rukami, v mene bezpečnosti, národa, pokoja či „hodnôt“.

Slovenská hlúposť na pochode: Už sa snažila dostať aj do Volkswagenu ☹

12.07.2025

Bratislava, 11. júl 2025 Prečo by malo byť hlúposti málo, keď jej môže byť veľa … veď princíp snehovej gule valiacej sa dolu kopcom bude platiť stále … ☹ Nie je to vtip. Dvaja slovenskí europoslanci – Ľuboš Blaha a Erik Kaliňák – sa vybrali do Volkswagenu kvôli prepustenému zamestnancovi, ktorý sňal spred fabriky dúhovú vlajku a keď ich vedenie [...]

Takže toto leto už skončilo? Už ani tie letá nie sú ako bývali ☹

10.07.2025

Blog o pocite, že sa niečo kazí… Ešte nie je ani polovica júla a leto je už preč. 🤢Aspoň tak to pôsobí. Rána sú sychravé, vietor sa tvári ako september a aj obloha má tú zvláštnu sivú farbu, ktorá nepatrí do plného leta. A človek si kladie otázku: To bolo všetko? Niekoľko tropických dní a dosť? Neviem, či si to len nahováram, alebo sa to naozaj deje. Ale [...]

„Trump zhodil na americkú ekonomiku veľkú krásnu bombu. Čína môže otvárať šampanské“ ☹

07.07.2025

TREND.sk, Politika, Lucia Filčíková, Online editorka Donald Trump má ako každý „správny“ egomaniak rád superlatívy. Keď niečo robí, musí to byť „veľké“, „krásne“, „historické“. A tak aj teraz – v mene návratu k „veľkej Amerike“ – zhodil ekonomickú bombu. Nie na nepriateľa. Nie na Čínu. Ale na vlastnú krajinu. Dnes to nie sú mrakodrapy, [...]

putin, chamenei

Axios: Putin presadzuje, aby Irán prijal jadrovú dohodu zakazujúcu obohacovanie

12.07.2025 16:49

Kremeľ údajne o svojom postoji informoval aj izraelskú vládu.

Germany Border Migration

Nemecko: Mladík ukradol autobus a unikal polícii, spôsobil viaceré škody

12.07.2025 16:29

Policajti z preventívnych dôvodov uzatvorili niektoré cesty a nájazdy na diaľnice, aby ochránili ostatných účastníkov cestnej premávky.

Britain Ukraine

Vymení Zelenskyj predsedu vlády v prípade, že ministra obrany pošle do Washingtonu?

12.07.2025 16:00

Už v najbližších dňoch sa dajú očakávať významné zmeny v zložení ukrajinskej vlády. Kto môže nahradiť Rustema Umerova vo funkcii ministra obrany?

Turecký vrch výcvik, Národné obranné sily, Kaliňák, Pellegrini, Végh

Danko: Prezident Pellegrini by mal prestať „šaškovať“ a vrátiť sa do paláca

12.07.2025 15:34

Podpredseda parlamentu by rád otvoril tému znovuzavedenia povinnej vojenskej služby.