Prečo v Japonsku zomiera obrovské množstvo ľudí osamelo?

V Japonsku je to až mrazivo rozšírený jav – hovorí sa tomu kodokuši (osamelá smrť). Ľudia zomierajú doma, často celé týždne či mesiace bez toho, aby si to niekto všimol

A nie je to len „problém starých“. Týka sa to:

  • starších ľudí bez rodinných väzieb,
  • mužov, ktorí celý život pracovali, no nikdy si nevytvorili blízke vzťahy,
  • aj mladších, sociálne stiahnutých ľudí (hikikomori), ktorí sa stratili zo sveta bez toho, aby to on postrehol.

Je na tom desivé hlavne to, že ide o vysoko organizovanú, bohatú a disciplinovanú spoločnosť, kde navonok všetko funguje perfektne – rýchlovlaky jazdia čoraz rýchlejšie, už 320 km za hodinu … a experimentálne až 600 … a za niekoľkosekundové meškanie sa tu Železnice cestujúcim ospravedlňujú … ale vo vnútri sa v skutočnosti spoločnosť potichu, pomaly rozpadá. Ako keby výkon, poriadok a slušnosť mohli nahradiť skutočné vzťahy (… ach tá naivná, prostoduchá Ázia … tá Čína) ☹

V istom zmysle je ale Japonsko také vzorové, extrémne „čisté“ zrkadlo pseudomoderného sveta:

  • keď sa vzťahy redukujú na funkciu,
  • keď hanba nahradí schopnosť požiadať o pomoc,
  • keď sa človek učí „nezaťažovať“ ostatných – až kým úplne nezmizne.

Pre mňa je kodokuši varovanie: spoločnosť môže fungovať technicky dokonale, ale zároveň zlyhať ľudsky… potom ale smrť v osamelosti nie je len náhoda – ale je to tichý dôsledok „kultúry“, ktorá sa postupne celkom odľudštila …  a kvôli tomu sa prepadla do úpadku, takže jej ďalšia existencia postupne stráca zmysel ☹

P.S. V Japonsku je pretvárka taká normálna, že tam úsmev neznamená, že človek sa cíti dobre, je to len prejav „zdvorilosti“ – povinnosti … je to len taká grimasa, len taký falošný úškľabok, v totalitách ale normálny ☹

Prečo niektorí Slováci nadávajú na EÚ? Nehľadajme za tým politiku, ale len „obyčajnú“ zlú výchovu.

08.06.2026

Keď počúvame debaty o Európskej únii, neustále sa skloňujú tie isté frázy: Brusel nám diktuje, strácame suverenitu, sme len bábkami v rukách mocných atď. atď. … ☹ Politológovia analyzujú geopolitiku, sociológovia hovoria o ekonomických rozdieloch … ale skutočná príčina toho, prečo časť Slovákov vidí v EÚ úhlavného nepriateľa, neleží [...]

Generácia osamelých mužov: Tikajúca bomba, ktorú si málokto všíma.

05.06.2026

Žijeme v dobe maximálneho prepojenia, kde stačí pár kliknutí a sme v kontakte prakticky s celým svetom … napriek tomu sa ale v našej spoločnosti potichu rozrastá fenomén, ktorý má potenciál zásadne zmeniť politickú, sociálnu a aj demografickú mapu sveta, ide totiž o novú generáciu osamelých chlapcov a mladých mužov ☹ Zatiaľ čo v minulosti sa samota spájala [...]

Anatómia slovenského „realistu“: Keď sa hlúposť vydáva za zdravý rozum.

05.06.2026

Žijeme v dobe, kedy sa z okruhu cností vytratila intelektuálna pokora a nahradil ju len nový, hlučný fenomén – človek, ktorý sám seba s „nadsádzkou“ tituluje ako „Realista“ … alebo dokonca „Politológ“ 😊 … či „len obyčajný“ nositeľ „zdravého sedliackeho rozumu“ ☹ Stačí si otvoriť diskusie alebo samotnú sekciu blogov … a okamžite [...]

kaliňák

Slovensko a Chorvátsko podpísali obrannú dohodu. Záhreb má záujem o našu muníciu aj obrnené vozidlá

09.06.2026 10:50

Ministri Ivan Anušič a Robert Kaliňák v Záhrebe podpísali dohodu o obrannej spolupráci.

Ukrajina Kyjev uarus explózie Rusko

Ďalší ruský generál na odstrel? Pri Moskve explodovalo auto, zomrel vodič

09.06.2026 10:24

Nálož umiestnená pod sedadlom mala silu zodpovedajúcu 300 až 400 gramom trinitrotoluénu.

nrsr, parlament

Poslanci začali rokovanie novelou, ktorá rieši i opaľovanie v soláriách. Na programe je aj Gašpar

09.06.2026 09:54

Poslanci by mali následne pokračovať v rokovaní o ďalších návrhoch. Čaká ich aj hlasovanie o prediskutovaných bodoch.

trh, mileticova, trhovisko

Polícia vyšetruje napadnutie na Miletičovej, zverejnila aj fotku páchateľa

09.06.2026 09:38

Napadnutého museli operovať v nemocnici.