Záruky na papieri, bomby v realite: Ako Ukrajina doplatila na svoje odzbrojenie 😩

V roku 1994 sa Ukrajina vzdala jedného z najväčších jadrových arzenálov na svete. V čase, keď sa po rozpade Sovietskeho zväzu ocitla s viac ako 1 800 jadrovými hlavicami na svojom území, mnohí to vnímali ako príležitosť na globálne odzbrojenie a mierové gesto. Ukrajina však nechcela ostať bez ochrany – výmenou za to získala Budapeštianske memorandum, v ktorom sa USA, Veľká Británia a Rusko zaviazali rešpektovať jej zvrchovanosť a územnú celistvosť.

Dnes, o viac než tri desaťročia neskôr, to pôsobí ako krutý vtip.

Papier z Budapešti nestačil

Anexia Krymu v roku 2014 a plnohodnotná invázia v roku 2022 odhalili, že medzinárodné záruky nemajú váhu, ak nie sú podopreté ochotou konať. Rusko, ktoré bolo garantom bezpečnosti, sa stalo agresorom. A ostatní garanti? Vyjadrili „hlboké znepokojenie“ a dodali zbrane. Ale Ukrajina ostala sama vo vojne, ktorú by možno nikdy nezažila, keby bola jadrovou mocnosťou.

Morálny precedens a strategické varovanie

Ukrajinský prípad je temným precedensom pre celý svet. Ak si krajina položí otázku: „Môžeme dôverovať medzinárodným dohodám, ak sa vzdáme jadrových zbraní?“, odpoveď znie: Nie. A preto sa dnes Severná Kórea, Irán, ale aj iné krajiny môžu odvolávať práve na Ukrajinu, keď tvrdia, že jadrové zbrane sú jedinou skutočnou poistkou suverenity.

Zrada ideálov

Odzbrojenie malo byť triumfom diplomacie a racionality. Ukrajina ukázala dobrú vôľu. No namiesto vďaky prišiel útok, namiesto bezpečnosti prišla vojna. Budapešť sa tak nestala symbolom mieru, ale pomníkom naivnej dôvery v medzinárodné zmluvy bez reálnych mechanizmov ochrany.


Aké je ponaučenie?
Že svet nie je spravodlivý. A že v bezpečnostnej politike ešte stále platí staré rímske Si vis pacem, para bellum – Ak chceš mier, priprav sa na vojnu.

Žiť vo výnimočnom meste neznamená byť automaticky tiež výnimočný – moje dojmy z týždenného pobytu v Ríme.

01.07.2025

Pred siedmymi dňami sme sa vrátili z Talianska … a musím povedať, že Rím je skutočne neuveriteľné mesto, asi so žiadnym iným neporovnateľné … ono sa skutočne nemusí hrať na nič, ono výnimočné jednoducho je. Zjednodušene by sa dalo povedať, že sa rozkladá na jednom veľkom archeologickom nálezisku … a môcť sa pohybovať po cestičkách medzi budovami [...]

Rakúšania sú lepší ľudia. Slovák si to ale nevie priznať.

30.06.2025

Tí Slováci ktorí mali to šťastie žiť a teda pracovať alebo študovať v Rakúsku na začiatku rozmýšľali, či oni sú tam tí blbí … alebo tí všetci tam okolo nich … po čase ale každému došlo, ako to vlastne v skutočnosti je. Vo svojich hlavách si tam totiž priniesli to, čo je na Slovensku normálne, bežné, samozrejmé a až automatické … [...]

Nadľudské schopnosti sa stanú realitou. Podľa vedcov sa ich dočkáme už v roku 2030. Lepších, múdrejších a teda ani šťastnejších ľudí samé o sebe ale neurobia ☹

28.06.2025

Nadľudské schopnosti, ale len neľudská prázdnota – technológie nám dajú moc, ale bez svedomia to bude len rýchlejší pád do prázdna. Vedci tvrdia, že do roku 2030 môže mať človek nadľudské schopnosti. Vylepšený mozog, silnejšie telo, pripojenie na umelú inteligenciu, ktorá bude vedieť myslieť za nás, cítiť za nás a dokonca možno už aj rozhodovať za [...]

kongres kapitol senát daňový balík John Thune John Barrasso Mike Crapo

Americký Senát schválil Trumpov daňovo-výdavkový megabalík. Rozhodol hlas viceprezidenta Vancea

01.07.2025 19:00, aktualizované: 19:07

Rozsiahly daňový a výdavkový balík teraz poputuje na schválenie späť do Snemovne reprezentantov po tom, ako Senát v návrhu urobil zmeny.

putin macron

Macron prvýkrát po takmer troch rokoch telefonoval s Putinom. Hovorili o Ukrajine i Blízkom východe

01.07.2025 18:41, aktualizované: 19:11

Naposledy spolu dvojica prezidentov telefonovala niekoľko mesiacov po tom, čo Rusko Ukrajinu vojensky napadlo.

Trump Inauguration

Trump dúfa, že dohodu o prímerí v Pásme Gazy sa podarí uzavrieť budúci týždeň

01.07.2025 18:20

Americký prezident bude v pondelok v Bielom dome rokovať s Netanjahuom o situácii v Pásme Gazy a Iráne.