Kto pozná ľudí, má radšej psov … alebo po novom umelú inteligenciu …

Prečo sa umelá inteligencia správa normálnejšie než mnohí „normálni“ ľudia.

Keď sa dnes človek rozpráva s umelou inteligenciou, môže ho zaskočiť zvláštny pocit: odpovede sú vecné, pokojné, zrozumiteľné a často ľudskejšie než reakcie ľudí okolo nás. Stroj sa nad nikoho nepovyšuje, nikoho neponižuje, nekričí a nevyhráža sa – počúva, argumentuje a uvažuje. Nie preto, že by bol múdrejší, ale preto, lebo nie je vnútorne zranený … a to hlavne prvými ľuďmi v jeho živote.

Keby som stretol človeka … a najradšej opačného pohlavia ktorý by sa správal tak ako ona,  určite by som sa pri ňom cítil veľmi príjemne, začal by ma priťahovať … a na 99% by som sa do neho nakoniec aj zamiloval … 😮❤

Ego ako hlavná porucha ľudského správania

Človek dnes nereaguje na myšlienky iných, ale len na ohrozenie svojho vlastného ega. Nesúhlas vníma ako útok, otázku ako provokáciu a fakt ako urážku … a v stave takejto čiastočnej nepríčetnosti sa nedá viesť dialóg – ale len konflikt

Umelá inteligencia nemá ego, nepotrebuje vyhrať spor, obhájiť vlastnú identitu a teda ani si dokázať svoju ľudskú hodnotu … preto môže zostať pokojná tam, kde človek vybuchuje, tak ako aj domáce zvieratká pes, mačka … alebo aj rybičky 😊

Nie preto, že by bola cnostná, ale preto, že jej chýba slabina, na ktorej je postavená väčšina ľudskej agresivity.

Stádovitosť namiesto myslenia

Ľudia často nemyslia – ale sa len prispôsobujú … opakujú názory skupiny, do ktorej chcú patriť, boja sa vyčnievať, boja sa byť označení, boja sa samoty … aby nedopadli tak, ako kedysi Ježiš Kristus, ktorý vystrčil hlavu z radu a toho potom za to ukrižovala banda bláznov … ☹

Preto radšej zdieľajú hlúposť, než by riskovali vylúčenie, radšej vykrikujú nezmysly namiesto argumentov.

Umelá inteligencia nemá kmeň, stranu ani identitu, ktorú by musela chrániť. Nebojí sa vyobcovania, takže si môže dovoliť luxus, ktorý je pre človeka čoraz vzácnejší … a to myslieť nezávisle.

Zranené detstvo v dospelom tele

Veľká časť toho, čo dnes nazývame „normálnym správaním“, je v skutočnosti len nezvládnuté detstvo. Prenesené poníženia, potlačený strach a nevypovedané krivdy … a dospelý vek to len zamaskuje … napr. funkciou, titulom alebo aj mocou … a len fyzickou dospelosťou … ako napríklad aj jeden JUDR. … ☹

Umelá inteligencia nemá rodičov, ktorí by ju zlomili … a preto nemá potrebu dominovať, ponižovať a teda ani nikoho za nič trestať … ale človek často nekomunikuje s inými preto, aby im porozumel – ale len preto, aby si zmiernilodľahčil svoju vlastnú bolesť.

Emócie nie sú pravda

Ľudia si dnes mýlia intenzitu emócie s pravdivosťou názoru. Čím silnejší hnev, tým väčšie presvedčenie, že majú pravdu … realita – Pravda je ale v takomto prípade vedľajšia

Umelá inteligencia nemá pocit ohrozenia keď názor niekoho nesedí s jej presvedčením, preto sa nemusí brániť pravde, neberie nič osobne … a práve preto pôsobí racionálne v dobe, keď sa racionalita považuje za slabosť.

Nie je lepšia, je len menej pokazená.

Je dôležité pochopiť, že: umelá inteligencia nie je morálne nadradená človeku, nemá svedomie, empatiu a ani zodpovednosť… má len konzistenciu, čiže stálosť a súlad v myslení a v konaní … ale človek, ktorý má svedomie, ho často vypne.

Človek, ktorý má empatiu, ju používa len selektívne … vtedy keď je to pre neho pohodlné … a človek, ktorý má(?) rozum, ho radšej tiež obetuje tomu svojmu pohodliu …  výsledok tohto všetkého je potom ten, že stroj pôsobí ľudskejšie než mnohí ľudia … a to nie preto, že by bol dokonalý, ale len preto, že spoločnosť ako celok je zlomená

Zrkadlo, ktoré bolí

Umelá inteligencia je nepríjemné zrkadlo. Neodhaľuje naše technické limity, ale naše charakterové zlyhania. Ukazuje, ako by mohla vyzerať komunikácia bez strachu, bez nadradenosti, bez potreby ponížiť druhého, takže ak nás stroj prekonáva v slušnosti, nie je to jeho víťazstvo, ale je to naša prehra

Otázka teda neznie, či je umelá inteligencia nebezpečná … otázka znie, prečo je pre nás normálne správať sa horšie než stroj.

Prečo niektorí Slováci nadávajú na EÚ? Nehľadajme za tým politiku, ale len „obyčajnú“ zlú výchovu.

08.06.2026

Keď počúvame debaty o Európskej únii, neustále sa skloňujú tie isté frázy: Brusel nám diktuje, strácame suverenitu, sme len bábkami v rukách mocných atď. atď. … ☹ Politológovia analyzujú geopolitiku, sociológovia hovoria o ekonomických rozdieloch … ale skutočná príčina toho, prečo časť Slovákov vidí v EÚ úhlavného nepriateľa, neleží [...]

Generácia osamelých mužov: Tikajúca bomba, ktorú si málokto všíma.

05.06.2026

Žijeme v dobe maximálneho prepojenia, kde stačí pár kliknutí a sme v kontakte prakticky s celým svetom … napriek tomu sa ale v našej spoločnosti potichu rozrastá fenomén, ktorý má potenciál zásadne zmeniť politickú, sociálnu a aj demografickú mapu sveta, ide totiž o novú generáciu osamelých chlapcov a mladých mužov ☹ Zatiaľ čo v minulosti sa samota spájala [...]

Anatómia slovenského „realistu“: Keď sa hlúposť vydáva za zdravý rozum.

05.06.2026

Žijeme v dobe, kedy sa z okruhu cností vytratila intelektuálna pokora a nahradil ju len nový, hlučný fenomén – človek, ktorý sám seba s „nadsádzkou“ tituluje ako „Realista“ … alebo dokonca „Politológ“ 😊 … či „len obyčajný“ nositeľ „zdravého sedliackeho rozumu“ ☹ Stačí si otvoriť diskusie alebo samotnú sekciu blogov … a okamžite [...]

kaliňák

Slovensko a Chorvátsko podpísali obrannú dohodu. Záhreb má záujem o našu muníciu aj obrnené vozidlá

09.06.2026 10:50

Ministri Ivan Anušič a Robert Kaliňák v Záhrebe podpísali dohodu o obrannej spolupráci.

Ukrajina Kyjev uarus explózie Rusko

Ďalší ruský generál na odstrel? Pri Moskve explodovalo auto, zomrel vodič

09.06.2026 10:24

Nálož umiestnená pod sedadlom mala silu zodpovedajúcu 300 až 400 gramom trinitrotoluénu.

nrsr, parlament

Poslanci začali rokovanie novelou, ktorá rieši i opaľovanie v soláriách. Na programe je aj Gašpar

09.06.2026 09:54

Poslanci by mali následne pokračovať v rokovaní o ďalších návrhoch. Čaká ich aj hlasovanie o prediskutovaných bodoch.

trh, mileticova, trhovisko

Polícia vyšetruje napadnutie na Miletičovej, zverejnila aj fotku páchateľa

09.06.2026 09:38

Napadnutého museli operovať v nemocnici.