Keď sa niekto rozhodne vystúpiť z radu a otvorene prehovoriť o hodnotách či zodpovednosti, často sa nestretne s rešpektom, ale s posmechom. Prípad útoku na Viktora Vinczeho od partnera herečky Krajčiovej je len ďalším smutným príkladom toho, ako sebavedomá nevedomosť dokáže prehlušiť múdrosť – a spoločnosť jej ešte aj tlieska.
V spoločnosti, ktorá si zamieňa sebavedomie s múdrosťou a krik s argumentom, sa čoraz častejšie stretávame s paradoxom: čím menej človek rozumie, tým hlasnejšie kričí. A keď sa mu niekto múdrejší postaví do cesty, nevzbudí v ňom rešpekt, ale hnev. Je to hnev človeka, ktorého ohrozuje samotná existencia poznania – pretože mu ukazuje, ako málo sám chápe.
Príklad, ktorý hovorí za všetko
Ukážkovým príkladom je nedávny útok partnera herečky Krajčiovej na Viktora Vinczeho. V bulvári sa objavil titulok:
„Čítač správ, ktorý zo seba urobil martýra!“
Namiesto vecnej debaty či polemiky sme dostali výsmech. Nie argument, ale zámerné dehonestovanie človeka, ktorý si dovolil mať názor, postoj a hodnoty. Znevažovanie človeka len preto, že sa odvážil vystúpiť z komfortu mlčania.
Nevedomosť ako forma útoku
Takéto výpady nie sú o hľadaní pravdy. Sú to výkriky tých, ktorí nerozumejú, ale túžia po pozornosti.
Prečo?
Lebo priznať si vlastné limity bolí. Zosmiešniť druhého je jednoduchšie.
Tento fenomén má aj meno: Dunning-Krugerov efekt. Ľudia s nízkou úrovňou poznania často precenia samých seba a znevažujú tých, ktorí vedia viac. Nedokážu rozpoznať múdrosť – a tak ju považujú za namyslenosť. Ich ego im nedovolí chápať, že rešpekt nie je slabosťou, ale silou.
Keď nerozumiem – zosmiešňujem
To je „logika“ človeka, ktorý nedokáže rásť – a tak ťahá druhého nadol, jednoducho povedané človek na nižšej úrovni nedokáže pochopiť toho na tej vyššej … a teda ani voči nemu zaujať správny postoj … postoj založený na úcte, pochopení a rešpekte. Presne na toto kedysi doplatil Ježiš Kristus, Majster Ján Hus, Giordano Bruno a mnohí ďalší v dejinách … ☹.
A čo robia médiá? Živia tento hluk.
Krik sa predáva lepšie než rozvaha. Konflikt znie hlasnejšie než konštruktívny názor.
A tak sa stáva, že inteligentní ľudia sú označovaní za „martýrov“, zatiaľ čo sebavedomí hlupáci dostávajú hlavné titulky.
Nechajme múdrosť zaznieť
V tejto kakofónii znie hlupák sebaistejšie než múdry človek, ktorý váži slová.
Ale nenechajme si nahovoriť, že všetky hlasy sú rovnako hodnotné, len preto, že sú rovnako hlasné.
Poznanie si vyžaduje úsilie, pokoru a odvahu – nie len sebavedomie.
Záver: Komu tlieskame?
Hlupáci budú vždy útočiť – je to ich obranný reflex vo svete, ktorému nerozumejú.
Ale na nás je, komu tlieskame: tým, ktorí ničia, alebo tým, ktorí ešte majú odvahu hovoriť pravdu – aj za cenu výsmechu.
teda, toto ma dostalo, toto absolútne nechápem... ...
Kto je to ten partner nejaká kapacita? ...
možno aj obyčajný čítač správ ...
Verejnosť pravdepodobne nevie všetky okolnosti... ...
Celá debata | RSS tejto debaty