Včera som zažil ďalšiu „veselú“ príhodu. Prišiel sa mi vyhrážať syn duševne chorej, takmer storočnej ženy, ktorá býva hneď vedľa mňa. Delí nás len desaťcentimetrová tehlová priečka – symbolicky tenká hranica medzi každodenným životom a šialenstvom.
Pred šiestimi rokmi som sa prisťahoval do tejto robotnícko-prisťahovaleckej štvrte v Bratislave. Miesto, kde sa celé desaťročia sťahovali ľudia z najchudobnejších, najzaostalejších regiónov Slovenska. Priniesli si so sebou nielen materiálnu biedu, ale aj kultúrnu a vzťahovú devastáciu – viac totality, viac násilia, menej rešpektu.
Žiť tu nie je ako žiť v hlavnom meste. Skôr ako v akomsi duševnom zapadákove, kde platia primitívne pravidlá: kto si čo vymôže, to má. Byty sa tu chápu ako malé kráľovstvá, kde si môže každý robiť, čo chce. Hluk, bezohľadnosť, agresia – všetko je „normálne“. Veď kto by sa mal prispôsobovať, keď si môže vynútiť svoje silou?
Moja susedka je psychiatrická pacientka. Zrejme prežila v detstve veci, ktoré by nezvládol ani dospelý. Výsledkom je schizofrénia. Cez deň pôsobí chorobne milo – až falošne. V noci sa mení na svoju temnú podobu: búcha na steny, kričí, má halucinácie. Niekedy aj desaťkrát za noc. Moje noci sú peklom.
Pred troma rokmi ma jej starší syn fyzicky napadol – na Prvý sviatok vianočný. Vtrhol ku mne do bytu, vyvalil dvere, hádzal mnou o kuchynskú linku. Rozbilo sa, čo sa mohlo – aj keramické dvierka vo vani. Podal som trestné oznámenie. A čo sa stalo? Nič.
A tak včera prišlo druhé dejstvo. Tentoraz jej druhý syn. Prišiel mi vynadať, zastrašiť ma. Zase to isté dedičstvo – hrozby násilím, akoby to bola bežná forma komunikácie. „Nechám ťa spráskať tak, že sa z toho nespamätáš,“ povedal. Ale tentoraz som zareagoval. Slzotvorný sprej do očí. Zázrak: zrazu mal dosť problémov sám so sebou. Na mňa mu už nezostal čas.
Podal som na neho ďalšie trestné oznámenie. Moje štvrté. V tomto antisystémovom, extrémistickom dome, kde sa miešajú hlasy kotlebovcov, smerákov a proputinovských fantazmagórií, však neverím, že sa niečo pohne.
Lebo, ako sa hovorí – na Slovensku je to tak.
Nie je to len o mne. Tento príbeh je symptomatický. Slovensko je plné podobne zničených ľudí – psychicky, vzťahovo, hodnotovo. Spoločnosť, kde násilie nie je výnimočným prejavom, ale dedičstvom. Kde právo je slabé a spravodlivosť pomalá, ale agresivita je rýchla, hlasná a „po ruke“.
A tak si tu žijeme. V krajine, kde psychická porucha nie je choroba, ale štandard. Kde sa slušnosť považuje za slabosť a zbabelosť za stratégiu. Kde prežiť niekedy znamená brániť sa slzotvorným sprejom.
Máš štuple do uší,jednoduché riešenie. Nemáš... ...
Pobalený by si za socializmu bol podozrivý.... ...
Ďakujem za cennú radu...Idem sa pobaliť.... ...
Môžeš emigrovať. ...
Nuž to má aj svoju príčinu. Keď sa... ...
Celá debata | RSS tejto debaty