Násilie a alkohol na Orave.

Orava, región s krásnou prírodou a tvrdými podmienkami, je miestom, kde sa stretáva tradícia s realitou každodenného boja o prežitie. Medzi kopcami a dolinami, v dedinách a mestečkách, sa však ukrýva aj temnejšia stránka života – prítomnosť alkoholu a aj s ním spojeného násilia. Tento problém nie je len štatistikou, ale konkrétnymi príbehmi ľudí, ktorí v jeho tieni vyrastajú, trpia alebo sa s ním márne pokúšajú bojovať.

Alkohol na Orave nie je len nápoj. Je symbolom pohostinnosti, oslavou aj útechou, spoločníkom pri radosti aj bolesti. V mnohých rodinách je súčasťou kultúrnej identity, prenášaný z generácie na generáciu ako samozrejmá súčasť sviatkov, svadieb, ale i bežných dní … dokonca ho niekde dávajú piť aj malým deťom !!! No a práve táto samozrejmosť vytvára pôdu pre jeho zneužívanie ☹

 Keď sa alkohol stane jediným únikom z ťažkých podmienok, keď sa ním utlmujú frustrácie, nenaplnené ambície či osobné zlyhania, keď sa ním uvoľňujú potláčané negatívne pocity spôsobené lacnou totalitnou pseudovýchovou, tak sa ľahko mení na zbraň.

Násilie, ktoré z alkoholu často vychádza, sa neodohráva len za zatvorenými dverami, ale aj na uliciach. Fyzické útoky, psychická tyrania, poníženie – to všetko sa stáva súčasťou života nielen obetí, ale aj detí, ktoré sú svedkami týchto drám. Generačný kruh sa uzatvára: dieťa, ktoré vyrastá v prostredí strachu a agresie, má zvýšené riziko, že si tieto vzorce osvojí a prenesie ďalej. To spôsobuje deťom celoživotné psychické problémy … a keď sa spojí v dospelosti ešte aj s alkoholom, „pravda takpovediac zvíťazí“ … a ukáže sa, čo sa v skutočnosti skrýva za tými oravskými maskami, za tými ich úsmevmi, za tou oravskou pohostinnosťou, aké narušené vzťahy tam v skutočnosti vládnu … ☹

Na pohrebe jedného muža v malej dedinke som počul, ako sa jeho známi predbiehali v spomienkach, koľko „vypil za život“. Hovorili to s úctou, akoby išlo o nejaký titul. Nikto nespomenul, že jeho manželka celé roky znášala jeho výbuchy hnevu, že deti vyrastali so strachom ukrytým v očiach. „Mal ťažký život,“ povedal jeden sused. Akoby to ospravedlňovalo všetko.

Iná žena mi rozprávala, ako jej otec prichádzal domov opitý, nadával, rozbíjal veci, bil ich matku. Ona sama si ešte aj v dospelosti pamätá, ako sa so sestrou schovávali pod posteľ, čakajúc, kedy hnev pominie. Teraz žije v inom meste, no hlas otca opitého hnevom stále počuje vo sne. „Najhoršie je,“ povedala mi, „že si niekedy myslím, že sa mu podobám, hoci to nechcem.“

Na dedinských zábavách, ktoré sa začínajú tancom, ale často končia bitkou, sa alkohol stáva spúšťačom nevyriešených konfliktov. „Dlho som mu to chcel povedať,“ prizná kamarát útočníka, keď sa ho pýtajú, prečo sa pobili. Ako keby až alkohol dával odvahu uvoľniť potlačený hnev, ale namiesto riešenia problém len prehĺbi.

Nie sú to len individuálne príbehy. Je to systém, vnútorná nesloboda ktorá udržiava ticho. Keď žena nahlási násilie, často počuje: „Veď to vydržíš, chlapi sú takí.“ Keď dieťa prehovorí, rodičia mu prikážu: „O rodinných veciach sa vonku nerozpráva.“ A keď opitý muž napadne v krčme druhého, dedina si to preberá ako zábavnú historku.

Zároveň nemožno ignorovať fakt, že násilie a alkohol majú aj systémový rozmer. Nedostatok práce, nízke mzdy, exekúcie, chýbajúce voľnočasové aktivity a absencia dostupnej psychologickej či sociálnej podpory vytvárajú živnú pôdu pre beznádej. A beznádej si hľadá rýchle riešenia – fľaša sa stáva lacným liekom, ktorý na chvíľu utíši bolesť, no napokon ju ešte prehĺbi.

Napriek tomu však na Orave žijú aj ľudia, ktorí sa búria proti tomuto kruhu. Učitelia, ktorí vedú deti k iným vzorom. Matky, ktoré odídu z násilných vzťahov napriek tlaku rodiny. Mladí, ktorí odmietnu pokračovať v kultúre „čo sa doma stane, doma aj ostane“. Ich boj je tichý, niekedy osamelý, ale dôležitý.

Alkohol a násilie na Orave nie sú len osobnými tragédiami – sú zrkadlom spoločnosti, ktorá ešte stále váha priznať, že tu niečo nie je v poriadku. Ak však chceme, aby ďalšie generácie mali šancu vyrastať bez strachu, musíme prestať ospravedlňovať a bagatelizovať. Musíme hovoriť, počúvať a konať.

Krása Oravy si zaslúži, aby bola spájaná s odvahou, nie s mlčaním. A jej ľudia si zaslúžia budúcnosť, v ktorej nebude násilie ukryté za stenami domov … a kde pohárik nebude riešením, ale už len nepríjemnou spomienkou na temnú minulosť 👍

Drúk s kladivom – pre neho je štátny sviatok len ďalší vítaný voľný deň ☹

08.05.2025

Myslel som si, že dnes si dám od blogov pokoj, ale hlúposť, sebectvo a bezohľadnosť nespia ani počas štátnych sviatkov ☹ Štátny sviatok. Deň, ktorý nesie v sebe spomienku na významnú udalosť, na boj, obetu, víťazstvo či porážku. Deň, keď by sme sa mali aspoň na chvíľu zastaviť a uvedomiť si, čo nám ten dátum priniesol, čo nás naučil, čo po ňom zostalo. Ale [...]

Slovenská výchova je demoralizujúca, preto produkuje zbabelcov.

07.05.2025

Ako decko som počúval stále tie isté slová: „Neodvrávaj. Drž hubu. Čo si o tebe ľudia pomyslia.“ Otázky? Drzosť. Pochybnosti? Nevďak. Odvaha? Zločin. Už vtedy som pochopil, že pravda sa nehovorí. Že poslušnosť je v totalite cnosť a vyčnievať znamená dostať po papuli☹ Pamätám si, keď som sa doma opýtal, prečo musím ísť na omšu, keď ma tam všetko nudí. [...]

„Smrad, ale teplúčko“, na Slovensku je to tak ☹

06.05.2025

Slovensko. Krajina, kde byť úbohý nie je hanba, ale tradícia. Zatiaľ čo iní riskujú, pomáhajú, bojujú, my si strážime svoje pohodlné miesto v kúte, hlavne sa nezapliesť. Veď kto by sa už staval za slabších, keď môže mlčať? Stačí nám falošná neutralita, za ktorou sa skrýva čistý alibizmus. A ak sa niekto predsa len odváži prejaviť ľudskosť, okamžite je [...]

SR polícia Martin prepadnutie sudkyňa ZAX

Osobu zadržanú po lúpežnom prepadnutí sudkyne prepustili na slobodu

09.05.2025 20:47

Po vykonaní potrebných procesných úkonov bola osoba prepustená na slobodu, bez vznesenia obvinenia, uviedla polícia.

Bratislavský protest 'Slovensko je Európa'

Vo viacerých mestách v SR a zahraničí sa konali protesty 'Slovensko je Európa'

09.05.2025 19:00

Boli napríklad v Bratislave, Poprade, Námestove, Martine či v Michalovciach. V zahraničí sa protesty konajú v Krakove, Amsterdame, Londýne či Madride.

Robert Francis Prevost / Lev XIV. /

Nový pápež kryl sexuálne násilie na deťoch, tvrdí americká organizácia. Vatikánu poslala na Prevosta oficiálnu sťažnosť

09.05.2025 17:19

Organizácia poslala Vatikánu oficiálnu sťažnosť na kardinála Prevosta iba krátko pred úmrtím pápeža Františka.

Vatican Pope

Prevost tušil, že by ho mohli zvoliť za pápeža. Kto prezradil to, že sa s ním americký kardinál pred konkláve radil o výbere mena?

09.05.2025 17:15

S kým telefonoval Robert Prevost deň pred začiatkom voľby pápeža, aby sa s ním porozprával o tom, ako by sa volal on ako nový pontifex?