„Čestní z núdze: Obyčajní ľudia nekradnú, lebo nemajú čo“ 😊

Obyčajní ľudia nekradnú. Niektorí preto, že veria v správnosť čestného života. Iní možno preto, že nemajú prístup k ničomu, čo by sa dalo ukradnúť. A práve tu sa začína hranica medzi skutočnou morálkou a čestnosťou z núdze. Človek bez príležitosti môže ľahko pôsobiť ako vzor cnosti – nie preto, že by ním naozaj bol, ale len preto, že ho ešte nikto nepokúšal.

Dostojevskij kedysi povedal, „daj človeku moc a ukáže ti, kým skutočne je“. Moc, peniaze, príležitosť – to všetko sú skúšky charakteru. Mnohí bežní ľudia žijú čestne nie preto, že by si zvolili čestnosť, ale preto, že si jednoducho nemajú čo prisvojiť. Pracujú za minimálnu mzdu, kde každý cent má hodnotu a každý omyl sa okamžite trestá. Predavačka v supermarkete si nevezme čokoládu bez zaplatenia nie preto, že by ju nechcela, ale preto, že má nad hlavou kameru a manažéra. Úradník na nízkej pozícii si nemôže „prilepšiť“, lebo všetko podlieha kontrole.

Na opačnom konci stoja tí, ktorí čelia pokušeniu bez následkov. Stačí si spomenúť na kauzy z domácej politiky – či už išlo o predražené nákupy štátneho materiálu, netransparentné eurofondy, alebo „náhodne“ vyhrané verejné obstarávania. V týchto prípadoch už nejde o to, že niekto zobral niečo „do vrecka“. Ide o systémovú korupciu – legálne vyzerajúce krádeže, ktoré si môže dovoliť iba ten, kto má nad sebou ochranu.

Ale nie vždy treba hľadať vysoko. Aj stredné vrstvy majú svoje formy „neviditeľného“ zlyhania. Podnikateľ, ktorý neodvádza dane. Zamestnávateľ, ktorý núti pracovníka podpisovať nižší plat, než reálne dostáva. Alebo človek, ktorý si vybaví invalidný dôchodok, hoci reálne na neho nemá nárok. Všetci majú jeden spoločný bod: možnosť niečo získať bez následkov☹

Psychológia morálky: prečo konáme správne?

Psychológia nám ponúka zaujímavé odpovede na otázku, prečo sa ľudia správajú morálne – alebo nie. Výskumy ukazujú, že väčšina ľudí nie je ani striktne čestná, ani výlučne nečestná. Namiesto toho fungujeme v tzv. „šedej zóne“ morálneho správania – chceme si udržať obraz dobrého človeka, ale zároveň hľadáme malé cesty, ako si niečo zobrať pre seba.

Dan Ariely, behaviorálny ekonóm, predviedol vo svojich experimentoch, že ľudia budú podvádzať len natoľko, aby si mohli ešte stále nahovárať, že sú dobrí. Napríklad: nezoberú 100 eur, ak by to vyzeralo ako krádež, ale vezmú si „malý benefit“ – perá z práce, firemné auto na súkromné výlety, drobné „službičky“, ktoré nevyzerajú ako zločin. Psychologicky si to ospravedlňujú: „Veď všetci to robia“, „oni mi aj tak neplatia dosť“, alebo „je to len maličkosť“.

Ďalším zaujímavým javom je tzv. efekt anonymnej moci – keď má človek pocit, že jeho činy nikto neuvidí, stúpa pravdepodobnosť, že sa zachová nečestne. Toto dobre vysvetľuje správanie ľudí vo vysokých funkciách, kde sa stráca priama kontrola a zároveň sa vytvára ilúzia nedotknuteľnosti.

Z toho vyplýva, že čestnosť nie je pevná vlastnosť, ale skôr rozhodnutie, ktoré robíme znova a znova – často podľa situácie, strachu z následkov, alebo podľa toho, ako si veci dokážeme ospravedlniť.

Keď morálka nie je výhodná

Našťastie, existujú aj výnimky. Ľudia, ktorí by mohli zneužiť svoju moc – a neurobia to. Učiteľka, ktorá by si mohla privyrobiť na čierno, no radšej si hľadá druhú legálnu prácu. Lekár, ktorý neprijme obálku, hoci vie, že by ho nikto neprichytil. Starosta malej obce, ktorý odmietne „výhodnú“ ponuku na rekonštrukciu cesty od známeho developera, pretože vie, že je to neetické. Nie sú to hrdinovia v novinách, no ich rozhodnutia majú cenu.

Skutočný charakter sa ukazuje až vtedy, keď má človek možnosť konať zle – a neurobí to. Nejde o to, čo si môžeme dovoliť, ale čo si vedome odoprieme. A práve táto voľba delí morálku od pasívnej poslušnosti.

A napokon – možno by sme si ako spoločnosť mali položiť nepríjemnú otázku: Neučíme sa byť čestní len preto, že sme sa ešte nedostali do pozície, kde by sa nečestnosť vyplatila?

Prečo je Slovensko tam kde je . .. a kde ešte len bude ☹

27.04.2025

Slovensko je posttotalitná krajina, preto v nej nejde o pravdu … a teda ani vo výchove nie. Kto sa narodil v pokrivených – zdeformovaných „rodinných“ vzťahoch, ten nedokáže vytvárať tie zdravé … a teda zákonite deformuje aj svoj pohľad na svet. Keď je jeho vnútorný kompas narušený, začína vnímať druhých nie ako partnerov, ale ako hrozby. Každé zlyhanie, [...]

„Krádež piesne a krádež duše“ : -(

26.04.2025

„Ja mám ťa rád“. Karol Duchoň spieva krásnu pieseň o láske. Ale dnes, keď ju počujem, namiesto tej čistej emócie sa mi vynára smutný obraz: zneužitá v reklame na potraviny, ktoré nepodporujú život, ale skôr ho ničia. Reklama na výrobky jednej mliekárne, ktoré pre mňa predstavujú staré, bolestivé myslenie, z ktorého som sa sám roky oslobodzoval. Je mi z toho [...]

„Srnka zabila vodiča“🤮

20.04.2025

V posledných rokoch médiá – najmä tie bulvárne – používajú slovo „zabíjať“ s takou samozrejmosťou, akoby išlo o bežný výraz na popis čohokoľvek, čo nie je úplne ideálne. Zabíja vás jedlo, zabíja vás práca, zabíja vás stres. Niečo však v skutočnosti zomiera – náš cit pre jazyk, nuansy a aj úcta k samotnému životu. Slovo zabíjať má váhu. Malo by ju [...]

Socha slobody

Trump potápa cestovný ruch. Turistov z Európy môžu v USA zavrieť do cely aj deportovať

28.04.2025 06:00

Mnohí cudzinci rušia dovolenky na protest proti clám, iní pre obavy, že ich nevpustia do krajiny. Sprísnené opatrenia na hraniciach USA už pociťujú nielen migranti, ale aj turisti.

Donald Trump

ONLINE: Trump si myslí, že Zelenskyj sa vzdá Krymu. Od Putina chce, aby prestal strieľať a podpísal mier

28.04.2025 05:55, aktualizované: 06:31

Trump chce od Putina, aby zastavil útoky na Ukrajine a podpísal mierovú dohodu. Od Zelenského zase, aby sa vzdal Krymu.

prehliadka

KĽDR oficiálne potvrdila, že Kim poslal Putinovi svojich vojakov. Rusi ich chvália: Disciplinovaní, nabudení, ľahostajní k smrti

28.04.2025 03:00

Severná Kórea v pondelok prvýkrát potvrdila, že vyslala svojich vojakov, aby bojovali na strane Ruska. Boli nasadení v Kurskej oblasti.

musk

Muskova popularita zoslabla, podľa prieskumov získal príliš veľký vplyv na vládu

27.04.2025 21:55

Zhruba polovica Američanov si myslí, že prezident škrtaním federálnych pracovných miest zašiel príliš ďaleko.