Reakcia na blog „Falošný a svinský Západ“☹

Je smutné vidieť, ako sa z verejného priestoru stáva skládka nenávisti, hlúpych zovšeobecnení a konšpiračných fantázií. Nálepky ako „falošný a svinský Západ“ viac odhaľujú o autorovi než o realite sveta, ktorý sa snaží hanlivo vykresliť.

Západ — s jeho chybami aj úspechmi — je priestorom, kde vznikli základné piliere slobody jednotlivca, ľudských práv, vedeckého pokroku a demokratického rozhodovania. Kritizovať jeho slabosti je legitímne, no len hlupák alebo demagóg v ňom vidí číre zlo. Takéto zmýšľanie nevzniká zo záujmu o pravdu, ale zo strachu, hnevu a túžby nájsť si jednoduchého nepriateľa.

Je ľahké nadávať na slobodný svet z pohodlia bezpečného života, ktorý práve vďaka hodnotám Západu existuje. Ťažšie je pochopiť komplexnosť problémov a čeliť vlastnej zodpovednosti za stav spoločnosti.

Kto Západ nenávidí, v skutočnosti nenávidí slobodu — pretože sloboda predpokladá aj zodpovednosť, rozmýšľanie a prijímanie nedokonalostí. Nenávidí možnosť vlastného zlyhania, a preto obviňuje „iných“ — presne tak, ako to robia autoritárske režimy, ktorým takíto ľudia často slúžia ako ochotní hlásnici.

Je mi ťa ľúto, autor. Nie preto, že kritizuješ. Ale preto, že si už dávno prestal rozmýšľať, alebo skôr ešte si ani nazačal ☹

V núdzi spoznáš (ne)priateľa ☹

29.03.2026

Pred 18 rokmi sa so mnou moja bývalá rozišla takým krutým spôsobom, aby ma ním čo najviac ranila, aby ma rozchod bolel čo najviac preto, aby som „zaplatil za všetky príkoria, ktoré som jej kedysi spôsobil“ … kvôli čomu som o.i. dostal aj rakovinu, malígny melanóm … no a pred týždňom mi v Národnom onkologickom centre diagnostikovali iný zhubný nádor [...]

Kto chce vedieť prečo je na svete toľko zla?

26.03.2026

Sebaklamy a ilúzie ako jeho motor. Kto chce vedieť, prečo je na svete toľko zla, nemusí hľadať ďaleko. Nemusí študovať geopolitiku ani sledovať veľmoci. Stačí sa pozrieť na obyčajného človeka – na jeho (ne)schopnosť vidieť seba takého, aký naozaj je … dokázať sa pozrieť na seba tak kriticky, ako sa on pozerá na iných … Preto múdreho nepoznať podľa [...]

„Som zlý človek, preto nenávidím dobrého človeka Fica“

22.03.2026

Alebo prečo niektorí nedokážu prijať kritiku moci „Som zlý človek, preto nenávidím veľmi dobrého človeka Fica.“ Takto zjednodušene vnímajú realitu niektorí jeho sympatizanti, preto sa aj moja včerajšia kritika v ich očiach automaticky zmenila len na akúsi moju nenávisť … a dokonca minimálne jeden si dal aj tú námahu, že napísal k tomu aj antiblog. [...]

Zoran Milanovič

Chorvátsky prezident zrušil summit západného Balkánu. Dôvodom sú výroky Vučiča

30.03.2026 21:51

Podľa Milanoviča nie sú vytvorené podmienky na to, aby srbský prezident navštívil Chorvátsko, a preto sa májový summit ruší.

kravy, maštaľ, dobytok

Epidémia decimuje západnú Sibír, Putin reaguje

30.03.2026 21:20

Likvidácia tisícov zvierat vyvolala protesty farmárov.

dron, irán

Irán obvinil Ukrajinu z aktívnej účasti vo vojne proti Teheránu. Sám pritom Rusom dodával drony

30.03.2026 21:07

Teherán pritom ruským silám v začiatku invázie na Ukrajinu priamo dodával svoje stroje.